Kategorie
O sklepie
Informacje
Kontakt
0 801 000 610
tel.: (58) 746 37 97
fax: (58) 739 50 92
Infolinia czynna:
poniedziałek 7:30-17:30
wtorek - piątek 7:30-15:30
Laktator jest, najprościej mówiąc, przyrządem do odciągania pokarmu z piersi. Może być potrzebny w różnych sytuacjach. Najczęściej powtarzająca się to konieczność zostawienia karmionego dziecka pod cudzą opieką (np. gdy mama wraca do pracy). Niektóre matki z różnych powodów nie mogą karmić dziecka piersią ? np. gdy niemowlę ma problemy z chwytaniem piersi lub ze ssaniem. Wówczas konieczne jest zastąpienie karmienia piersią podawaniem mleka w inny sposób. Nierzadko pojawiają się też u matek kłopoty z zainicjowaniem laktacji. Bywa też, że matki, które straciły pokarm, chciałyby dostarczyć go mimo wszystko swoim dzieciom, a wówczas nieocenione staje się mleko od matek mających go w nadmiarze ? trzeba je tylko odciągnąć.
Laktatory odciągają pokarm za pomocą podciśnienia. Można je jednak wywołać różnymi sposobami ? raz jest to gumowa gruszka, której zaciskanie i puszczanie powoduje zassanie mleka, inne osiągają ten sam efekt przy pomocy tłoka; konstrukcja pompki może być różna. Najogólniej laktatory można podzielić na ręczne lub elektryczne. Te ostatnie mogą być zasilane z gniazdka bądź bateriami (czy akumulatorami), co samo już sugeruje ich przeznaczenie do użytku domowego lub możliwość korzystania także w miejscach pozbawionych dostępu do prądu. Odciągacze mogą też być pojedyncze lub podwójne. Laktator pojedynczy najlepiej nadaje się, gdy mleko odciągane jest sporadycznie. Podwójny, pobierający pokarm z obu piersi naraz, lepszy jest do regularnego odciągania pokarmu; jego czas skraca się o połowę i pozwala uzyskać więcej mleka niż przy odciąganiu na przemian z każdej piersi. Mleko to jest także, zdaniem specjalistów, bogatsze w potrzebne dziecku tłuszcze i kalorie.
Jak zawsze przy tego typu pytaniach, odpowiedź musi brzmieć: to zależy od potrzeb i możliwości. Laktator ręczny jest bardziej mobilny, można go zabrać ze sobą w podróż, a nawet na krótkie wyjście z domu, np. do lekarza, działa też ciszej, co może mieć znaczenie. Jest też zazwyczaj, co oczywiste, tańszy. Jego używanie jest natomiast na dłuższa metę może być nieco męczące, wymaga bowiem długotrwałego rytmicznego ruchu ręki napędzającej pompkę. Laktator elektryczny jest bardziej efektywny, odciąga więcej mleka w krótszym czasie, nie wymaga wysiłku i może mieć dodatkowe funkcje. Laktator elektryczny przydaje się zwłaszcza gdy dziecko dość często lub na długo (np. gdy matka jest w pracy) zostawiane jest z opiekunką i trzeba kilka razy w ciągu doby odciągnąć dla niego mleko albo gdy mama chce pobudzić laktację.
Niektóre bardziej zaawansowane laktatory elektryczne są dwufazowe, to znaczy można je nastawić na różne tryby czy też fazy odsysania pokarmu. W pierwszej urządzenie nastawione jest na stymulację produkcji mleka, dzięki płytkim i szybkim ruchom (laktatory dostępne w naszym sklepie mają nawet do 20 poziomów regulacji tych ruchów). Jest to tryb przydatny mamom, które mają problem z inicjowaniem laktacji. Faza druga jest etapem głębokiego ssania: ruchy są powolne i głębsze (również z możliwością regulowania ich - a więc i siły ssania - do pożądanego poziomu). Do tego dochodzi funkcja masażu, która stymuluje wypływ pokarmu, a zarazem wykonuje delikatny masaż piersi, przynoszący matce ulgę. Dzięki nakładce masującej wykonanej z miękkiego silikonu, jej skóra nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych doznań.
Warto rozważyć wybór laktatora pod kątem przydatnych funkcji, miejsc i sposobów używania czy siły ssania. Ważne, by był to produkt wysokiej jakości, wygodny w użyciu i wystarczająco efektywny dla celów, jakie chce osiągnąć użytkowniczka.
Copyright © berdsen.pl / 2006 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.