Kategorie
O sklepie
Informacje
Kontakt
0 801 000 610
tel.: (58) 746 37 97
fax: (58) 739 50 92
Infolinia czynna:
poniedziałek 7:30-17:30
wtorek - piątek 7:30-15:30
Nawet w tak codziennej, by nie rzec prozaicznej dziedzinie jak mycie zębów pojawiają się wciąż nowe i efektywniejsze, a przede wszystkim sprzyjające zdrowiu rozwiązania, także dla osób, które z różnych powodów mają problemy z dokładnym czyszczeniem zębów. Takim właśnie rozwiązaniem może być regularne używanie irygatora.
Irygacja to zabieg higieniczny, polegający na przepłukiwaniu jam ciała ? nas interesuje w tym miejscu jego zastosowanie w jamie ustnej. Do jej irygacji używa się specjalnie do tego przeznaczonych narzędzi, czyli irygatorów, które wprowadzają do ust wodę pod ciśnieniem, ta zaś oczyszcza nawet mniej dostępne przestrzenie z resztek jedzenia, płytki nazębnej i nagromadzonych bakterii. Wszyscy prawdopodobnie znamy irygatory dentystyczne, ale podobne narzędzie możemy mieć w domu, by regularnie wspomagać utrzymanie higieny jamy ustnej na właściwym poziomie.
Najróżniejsze irygatory, które są de facto swego rodzaju myjkami ciśnieniowymi, łączy kilka cech: wszystkie irygatory wyposażone są w zbiornik z wodą, elektrycznie zasilaną pompkę oraz dozownik: wąską, wydłużoną dyszę, która dosięgnie nawet do trudno dostępnych miejsc i przez którą do czyszczonych miejsc kierowany jest pod ciśnieniem płyn do czyszczenia zębów albo woda, czasem zmieszana ze sprężonym powietrzem. Pod tym względem irygatory dentystyczne nie różnią się od tych przeznaczonych do domowego użytku. W wielu irygatorach moc strumienia można regulować. Strumień wody ma efektywnie wypłukiwać przeznaczone do usunięcia pozostałości, ale działać nie na tyle mocno, by spowodować np. urazy dziąseł. Przeciwnie ? działanie irygatora może nawet wzmacniać dziąsła, stanowiąc dla nich stymulujący masaż. Niektóre modele mają opcję trybu pulsacyjnego, który pozwala na poluzowanie drobin jedzenia, zalegających w mniej dostępnych zakamarkach jamy ustnej. Można zaopatrzyć się w dedykowane końcówki służące do różnych rodzajów irygacji, np. pod dziąsłami albo do aparatów ortodontycznych, implantów dentystycznych, koron czy mostów, a nawet do czyszczenia języka. Są też irygatory połączone ze szczoteczkami do zębów (elektrycznymi bądź sonicznymi) ? ich końcówka wyposażona jest wówczas we włosie i odpowiednio ukształtowana.
Irygatory do zębów można podzielić na kilka typów
Najłatwiejszy w użyciu jest oczywiście irygator bezprzewodowy, chociaż ma on również swoje niedogodności ? np. jego pojemnik mieści niewielkie ilości wody, przez co czasem potrzebne może być jej uzupełnienie nie tylko przed każdym zabiegiem, ale i w jego trakcie. Irygator bezprzewodowy jest natomiast bezkonkurencyjny w podróży, zwłaszcza gdy nie możemy ze sobą zabrać większego bagażu. Do użytku domowego lepszy będzie irygator stacjonarny, składający się ze stacji bazowej z zasilaczem oraz zbiornikiem w podstawie, do którego podłączona jest wężykiem wymienna końcówka. Dzięki możliwości wymiany końcówek, tego rodzaju irygator do zębów może być używany przez kilka osób.
Z irygatorów mogą korzystać wszyscy. Nie ma przeciwwskazań np. dla osób o delikatnych dziąsłach czy cierpiących na ciasność przestrzeni międzyzębowych; używanie irygatora bywa im nawet zalecane. Irygowanie pod niewielkim ciśnieniem pozwala uporać się z problemami osób o mających tendencję do łatwego krwawienia dziąsłach, ponieważ delikatny masaż je wzmacnia. Poza tym poleca się stosowanie irygatora do zębów użytkownikom noszącym aparaty czy mosty, w zakamarkach których często gromadzą się resztki jedzenia. Stosowanie irygatora to również dobre rozwiązanie dla ludzi częściej borykających się z jedzeniem utykającym w zębach z powodu ich specyficznego kształtu. Także osoby cierpiące z powodów genetycznych lub w efekcie stosowania leków na suchość w ustach, spowodowaną niewytwarzaniem wystarczającej ilości śliny, mogą skorzystać na używaniu irygatora. Nawilżanie tym sposobem jamy ustnej może im pomóc uniknąć ubytków, chorób dziąseł i łatwiej usuwać płytkę bakteryjną.
Urządzenie to jest bardzo skuteczne; pozwala np. na usunięcie płytki nazębnej w ciągu zaledwie kilku sekund. A dla osób z aparatem założonym na zęby może się okazać sprzętem wręcz niezastąpionym. Dzięki odpowiednim końcówkom można eliminować osady i bakterie nawet z kieszonek przydziąsłowych i innych trudno osiągalnych miejsc w jamie ustnej. Do niektórych z nich można wprawdzie próbować dotrzeć nicią dentystyczną, ale nie każdy potrafi to dokładnie i prawidłowo robić, grozi to więc urazami dziąseł; nić nie wszędzie się zmieści i może doprowadzić do krwawienia. Irygator do zębów jest łatwiejszy w użyciu, co zachęca do bardziej regularnej pielęgnacji jamy ustnej. Dobre efekty przynosi używanie obu tych metod równolegle ? np. warto usunąć nicią resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych przed przystąpieniem do zabiegu. Irygatora nie powinno się stosować zamiast zwykłego czyszczenia zębów, ale jako jego uzupełnienie. Używanie tego rodzaju urządzenia jest intuicyjnie łatwe nawet dla niewprawionych osób. Strumień płynu powinno się kierować prostopadle do powierzchni zębów, a dysza nie powinna dotykać zębów ani dziąseł. Sama irygacja powinna trwać ok. 2-3 minut, choć osoby z aparatem ortodontycznym powinny dłużej i dokładniej przeprowadzać zabieg, dokładnie czyszcząc zamki i inne elementy aparatu. Irygację wykonuje się z podobną częstotliwością, jak zwykłe szczotkowanie zębów. Należy przy tym dbać o to, by elektryczny irygator do zębów nie wpadł do wanny lub umywalki wypełnionej wodą (szczególnie niebezpieczne mogą być tu irygatory stacjonarne podłączone do prądu). Z tego samego powodu irygator do zębów powinien być używany tylko gdy mamy suche ręce. Upuszczone do wody irygatory bezprzewodowe, choć zasadniczo powinny być wodoodporne, mogą z kolei po prostu ulec uszkodzeniu. Irygator do zębów zwykle wypełnia się wodą, choć na rynku dostępne są też specjalne płyny i płukanki (można też robić własne na bazie ziół, co poleca się zwłaszcza osobom o nadwrażliwych dziąsłach). Woda jednak jest zwykle skuteczniejsza, a przede wszystkim tańsza. Dla komfortu użytkownika płyn nie powinien być zimny. Po irygacji należy wypłukać pojemnik na wodę, nie pozostawiając na dnie resztek, by nie tworzyć warunków do namnażania się bakterii i osadzania kamienia. Końcówki irygatora należy wymieniać co kilka miesięcy, analogicznie jak szczoteczki do zębów. Urządzenia powinny też być regularnie odkamieniane.
Irygatory do zębów, podobnie jak np. szczoteczki soniczne, stanowią nowoczesną i skuteczną metodę czyszczenia jamy ustnej. Dla niektórych osób powinny one stać się ? ze względów zdrowotnych ? standardowym i niezbędnym wyposażeniem łazienki. Dla pozostałych będą to wygodne urządzenia, które bez wątpienia sprzyjają poprawie higieny jamy ustnej.
Copyright ? berdsen.pl / 2006 - 2022 wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income s.c.