0 801 000 610 (58) 746 37 97

Zadzwoń do nas!

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne.
PON: 7:30 - 17:30,
WT-PT: 7:30 - 15:30. Wyślij wiadomość

Niania elektroniczna ? trochę spokoju w drugim pokoju

Niemal każdy rodzic zna uczucie niepokoju związane z tym, co dzieje się w pokoju małego dziecka, gdy go nie widzimy. Zna też te trudne ale nieuniknione chwile, kiedy trzeba na jakiś czas zostawić dziecko samo, by móc zająć się innymi sprawami. Na szczęście mamy sposób, by w takich chwilach niepokoju się pozbyć.

Elektroniczna niania nie jest takim znów nowym wynalazkiem ? generalna jej zasada opiera się na znanym od dziesięcioleci pomyśle ?walkie-talkie?, czyli krótkofalówki umożliwiającej porozumiewanie się na niewielkie odległości. Jednak z czasem podstawowy pomysł obrastał w kolejne udogodnienia, a elektroniczne nianie oddaliły się wyglądem i nowymi funkcjami od swoich pierwowzorów.

Najprostsze typy niani wyposażone są jedynie w nasłuch. Nieco bardziej zaawansowane modele pozwalają na przekaz dźwięku w obie strony, by móc głosem uspokoić dziecko bez przychodzenia, inne znów także na przesyłanie obrazu z kamery umieszczonej w pokoju dziecinnym. Rzeczą stosunkowo nową są nianie elektroniczne umożliwiające odbieranie danych przez internet, a więc pilnowanie dzieci nawet spoza domu. Jeszcze bardziej skomplikowane urządzenia zaopatrzone są w różnego rodzaju czujniki, monitorujące sytuację i w razie potrzeby wszczynające alarm. Co trzeba wiedzieć na temat tych urządzeń, aby nie popełnić błędu przy zakupie?

Najprostszy wariant

Nianie elektroniczne składają się z dwóch modułów. W nianiach najprostszego typu pierwszym jest nadajnik, który monitoruje to, co dzieje się w pokoju dziecka za pomocą mikrofonu, najczęściej wzbudzanego dźwiękiem (zazwyczaj istnieje możliwość ustawienia poziomu natężenia dźwięku, który aktywuje mikrofon). Przesyłany przez nadajnik dźwięk trafia do odbiornika, który mają przy sobie rodzice ? są to albo same zbierane przez mikrofon odgłosy z pomieszczenia, w którym przebywa dziecko, albo dodatkowo sygnał, najczęściej w postaci jaskrawo świecących diod, ostrzegający o nietypowych aktywnościach (płaczu lub gaworzeniu dziecka, jego niespokojnych ruchach w łóżeczku, albo np. dźwiękach powstających poza łóżeczkiem, jak krzątanie się po pokoju osób trzecich czy odgłosy zza okna, które mogą dziecko obudzić). Głośnik pozwala rodzicom z grubsza ocenić sytuację i zdecydować, czy konieczna jest osobista interwencja. Tania elektroniczna niania tego rodzaju to już jednak przyrząd niemal archaiczny ? obecnie standardem są urządzenia wyposażone w dodatkowe, przydatne funkcje, daleko wykraczające poza zakres działania zwykłej krótkofalówki.

Zaawansowane funkcje

Coraz częściej mikrofon nadajnika działa w parze z kamerą wideo wifi, której obraz opiekunowie widzą u siebie na wyświetlaczu odbiornika. Bardziej złożone modele mają również inne praktyczne funkcjonalności, jak kontrolka utraty zasięgu, indykator stanu baterii, tryb nocny kamery albo wbudowany termometr, pozwalający ocenić, czy w pokoju dziecka (bądź też np. w jego wózeczku albo pod namiotem, jeśli niania elektroniczna jest używana w plenerze) panuje właściwa temperatura. Są też nianie pozwalające zdalnie uruchomić pozytywkę z uspokajającą melodyjką, nocną lampkę albo zmienić położenie kamery. Prawdziwą rewolucję zaś stanowi niania elektroniczna z funkcją stałego monitorowania oddechu dziecka. Dzięki temu można zapobiec tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej, która zdarza się czasem w pierwszym roku życia dziecka lub gdy dziecko z przyczyn zdrowotnych ma zaburzenia oddychania. Monitor oddechu kontroluje go w tym celu automatycznie za pomocą dysków sensorowych wkładanych pod materac łóżeczka. Działają one non-stop, a na odbiorniku wyświetlana jest informacja o miarowym oddechu niemowlęcia. W razie stwierdzenia u niego bezdechu, po upływie określonego czasu od zarejestrowania ostatniego oddechu (15?20 sekundach) albo nawet w sytuacji, gdy oddech ten staje się podejrzanie nieregularny, urządzenie samo wszczyna alarm, przesyłając odpowiedni sygnał do odbiornika rodziców, którzy mogą natychmiast podjąć akcję zmierzającą do przywrócenia dziecku prawidłowego oddechu.

Nadzór z daleka

Najnowsze nianie elektroniczne umożliwiają też już często podgląd sytuacji przez internet, na dowolnym innym urządzeniu: smartfonie, tablecie lub komputerze. Nadajnik komunikuje się z miejscowym łączem WiFi i przesyła obraz, dźwięk oraz inne dane do sieci. Jeśli i nadajnik, i odbiornik znajdują się w zasięgu internetu, teoretycznie można mieć podgląd tego, co robi dziecko, z każdego miejsca na świecie. Oczywiście nikomu nie wystarczyłaby możliwość nadzorowania dziecka z odległości kilkuset, czy kilku tysięcy kilometrów, gdy nie ma w razie czego możliwości osobistego zareagowania, ale można to rozwiązanie stosować posiłkowo, jako dodatkowe zabezpieczenie. Oraz nie tylko w celach związanych z opieką nad dzieckiem, ale także np. do kontroli mieszkania, gdy przebywamy na urlopie. Byśmy mieli pewność, że monitorowanego pomieszczenia nie podgląda nikt obcy, połączenie jest szyfrowane.

Kiedy niania elektroniczna jest niezbędna?

Jak zwykle, wybór danego modelu zależy od potrzeb; od wieku, zdrowia i temperamentu dziecka, od trybu życia rodziców, a nawet od układu domu. Tak czy owak, jakiś rodzaj niani przyda się na pewno: nianie elektroniczne umożliwiają rodzicom dłuższe chwile spokoju i pozwalają załatwić sprawy, z którymi w obecności dziecka byłby kłopot, samem zaś dziecku zapewniają bezpieczeństwo, pewność, że rodzic zdoła w porę interweniować w razie zagrożenia. Są jednak sytuacje, gdy urządzenia tego typu stają się niemal niezbędne. Kiedy?

  • Gdy dziecko jest wcześniakiem lub cierpi na schorzenia wymagające stałego nadzoru: tylko wtedy możesz zająć się zwykłymi czynnościami domowymi, nie bojąc się, że coś zdarzy się chwilę po Twoim wyjściu do innego pokoju.
  • Gdy niemowlę cierpi na zaburzenia oddychania ? wówczas na pewno przyda się niania z funkcją monitorowania oddechu; czujniki zawiadomią Cię o niepokojących anomaliach, nie trzeba więc spędzać bezsennych nocy na wartach nad łóżeczkiem.
  • Kiedy dziecko ma osłabioną odporność i np. łatwo się przeziębia. Model ze zdalnym pomiarem temperatury pomieszczenia pozwoli szybko przywrócić ją do optymalnego poziomu.
  • Jeśli dom jest duży i możesz po prostu nie usłyszeć płaczu dziecka przez ściany, gdy przebywasz w innej części mieszkania.
  • Gdy zapraszasz gości. Dziecko można położyć spać nie kończąc jeszcze spotkania i wrócić do towarzystwa ? jeśli dziecko się zbudzi, niania powiadomi Cię o tym.
  • Kiedy pracujesz w domu, a nie możesz tego robić przy dziecku ? możesz zamknąć drzwi i spokojnie skupić się na swoich zadaniach, nie wstając co chwila, by sprawdzić, co u dziecka w sąsiednim pokoju.
  • Jeśli masz więcej dzieci i nie możesz opiekować się wszystkimi naraz albo gdy starsze dzieci opiekują się młodszymi, ale nie można ich jeszcze pozostawić bez kontroli. W tym przypadku mogą przydać się modele z kilkoma kamerami.
  • Kiedy zatrudniasz obce osoby do prac w domu ? np. opiekunkę do dziecka albo gosposię, a nie masz do nich pełnego zaufania i wolisz mieć pod kontrolą to, co robią (a zwłaszcza, jak opiekują się Twoim dzieckiem).
  • Kiedy zostawiasz w mieszkaniu zwierzęta domowe i wolisz wiedzieć, czy nie dokonują jakichś zniszczeń.
  • Kiedy wyjeżdżasz z domu, ale chcesz móc regularnie sprawdzać, czy nie dzieje się w nim nic złego ? np. czy nie było włamania albo nie zdarzyła się jakaś awaria pod Twoją nieobecność.

Na co zwracać uwagę przed zakupem?

Istotne są kwestie zasilania ? praktyczniejsze są nianie elektroniczne, które mogą pracować nie tylko po podłączeniu do prądu, ale i bezprzewodowo, dzięki bateriom lub akumulatorowi. Niania taka powinna mieć wskaźnik stanu baterii. Jeśli bierzesz pod uwagę oddalanie się od dziecka na większe odległości, odbiornik powinien mieć także funkcję ostrzegania o utracie zasięgu (zwróć wcześniej uwagę, jak daleko możesz odejść). Jeżeli niania jest wyposażona kamerę, zwróć uwagę, czy jej rozdzielczość i wielkość oraz czytelność wyświetlacza są odpowiednie dla Twojego wzroku ? nie chcesz przecież kupić sprzętu dla Ciebie bezużytecznego.

Dla bardziej wymagających lub pragnących wykorzystywać sprzęt w celach mniej typowych, ważne mogą się okazać także inne parametry i funkcjonalności. Jeśli chciałbyś nagrywać obraz z kamery, zwróć uwagę, czy jest to możliwe w formacie HD, a także czy kamera ma tryb nocny. Być może istotne będzie dla Ciebie też, czy można zdalnie sterować jej ruchem, jak również jaka jest jakość zbieranego przez mikrofon dźwięku. Jeżeli z niani będzie korzystać więcej osób naraz, warto, by podgląd był możliwy na kilku urządzeniach jednocześnie. Jeśli zamierzasz używać urządzenia do monitoringu domu, przydatny będzie czujnik ruchu sprzężony z nagrywaniem ? sprzęt automatycznie rozpocznie zapis w razie wykrycia aktywności. Kamery w niektórych nianiach mogą też podążać za śledzonym obiektem.

Zakres potrzeb a cena

Pozostaje tylko ocenić, jakie wymogi musi spełniać nasza niania elektroniczna ? przeważnie nie będą nam potrzebne wszystkie, a z ich umiejętnym wyborem wiązać się będzie także cena. Najtańsze nianie elektroniczne ?starego typu?, o kilku najprostszych funkcjach, mogą kosztować zaledwie kilkadziesiąt złotych. Najbardziej zaawansowane technicznie modele o różnorodnych i licznych opcjach będą już kosztowały ładnych kilka setek złotych. My sugerujemy wybór wyjścia pośredniego ? dobrej klasy elektroniczne nianie z kamerkami o optymalnie dobranym do potrzeb i finansowych możliwości zestawie funkcji dodatkowych. Ceny takich modeli będą się kształtować w rozsądnym przedziale od nieco powyżej 100 do około 300 złotych, a zaspokoją większość wymagań, jakie można stawiać tego rodzaju urządzeniom.

Powrót

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek 7:30 - 17:30 wtorek- piątek 7:30 - 15:30
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego
Zamów telefonicznie! poniedziałek 7:30 - 17:30 wtorek- piątek 7:30 - 15:30 (58) 746 37 97

Copyright ? berdsen.pl / 2006 - 2022 wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income s.c.

Oprogramowanie KQS Store